Sukcesy uczniów

Członkowie koła teatralnego 33 bliżej sceny po raz kolejny zaprezentowali swoje talenty aktorskie.

Tym razem 2 czerwca w Resursie Obywatelskiej podczas XVII Proekologicznego Forum Dzieci i Młodzieży wystawili spektakl pt. „Czyścioszek, czyli za górami, za lasami, gdzieś w Radomiu”.
Scenariusz Ekoprzedstawienia napisany przez nauczycielki języka polskiego, p. Edytę Okomską i p. Edytę Malec-Ćwiek w ramach konkursu Szkoła Przyjazna Środowisku został przez komisję konkursową PPUH RADKOM oceniony najwyżej ze wszystkich złożonych prac.
 Słuszność tego wyboru potwierdziły po występie gromkie brawa publiczności. Zabawna fabuła, język przedstawienia, treści piosenek, a przede wszystkim świetna gra naszych młodych artystów zyskały uznanie zgromadzonych. Miłych słów nie szczędzili również przedstawiciele lokalnych mediów, którzy zwrócili uwagę na pomysłowe wykorzystanie tradycyjnej baśni do przekazania współczesnej wiedzy ekologicznej.
*Streszczenie scenariusza.
Akcja przedstawienia rozgrywa się w Radomiu i oparta jest na motywach baśni o Kopciuszku. Macocha wraz z córkami wprowadza się do domu nowego męża, weterynarza i jego córki. Dziewczyna, dobrze wychowana przez mamę nauczycielkę przyrody, dba o czystość i porządek w domu, wokół niego, a nawet w pobliskim lesie. Nowe siostry przeciwnie, są współczesnymi konsumpcjonistkami. Wybierają się na osiedlowy happening ekologiczny organizowany przez firmę RADKOM, gdyż zainteresowane są osobą wiceprezesa przedsiębiorstwa.  Mimo, że nie potrafią dbać o jakość i ochronę środowiska,  zgłaszają się do konkursu. Niespodziewanie właściwej odpowiedzi dotyczącej segregowania odpadów udziela tajemnicza dziewczyna, która tuż przed wręczeniem nagrody ucieka. Wiceprezes, kierując się czystością domu i jego otoczenia oraz pojemnikami z podpisami: odpady suche, mokre, szkło, odnajduje zwyciężczynię konkursu. Dziewczyna inspiruje go do propagowania segregacji odpadów „u  źródła”, czyli już w każdym domu, co zamieszcza w swojej prezentacji na stronie firmy. Odpowiedzialność za jakość wspólnego środowiska i miłość do przyrody, ale i do śpiewu połączyła tych dwoje, a ich uczucie budzi świadomość ekologiczną beztroskich do tej pory sióstr i macochy.

Edyta Okomska