Aktualności

3 maja 1791 roku Sejm Wielki uchwalił Konstytucję 3 maja. Był to drugi tego rodzaju dokument na świecie po konstytucji amerykańskiej.

 

W porozumieniu z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim, grupa reformatorów w tym marszałek Sejmu Wielkiego: Stanisław Małachowski, Ignacy Potocki i Hugon Kołłątaj opracowali projekt konstytucji. Konstytucja 3 maja wprowadzała wiele nowoczesnych rozwiązań.

 

Najważniejsze z nich to:

 

- zniesienie wolnej elekcji,

- zlikwidowanie liberum veto,

- wprowadzenie trójpodziału władzy.

 

Niestety dzieło Konstytucji 3 maja nie przetrwało próby czasu. Rok później grupa polskich magnatów zawiązała konfederację targowicką i zwróciła się o pomoc do carycy Katarzyny II o zlikwidowanie reform Sejmu wielkiego, w tym Konstytucji 3 maja. Niestety udało im się dokonać tego dzieła.

 

Konstytucja 3 Maja, pomimo krótkiego funkcjonowania zapisała się w dziejach naszej Ojczyzny.

 

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z dnia 29 kwietnia 1919.

 

W okresie PRL-u władze komunistyczne zabroniły publicznego obchodzenia tego święta, a próby manifestowania były tłumione przez odpowiednie służby.

 

Święto przywrócono ponownie 6 maja 1990 roku.

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 33 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, ul. Kolberga 5, 26-600 Radom

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; tel: 48 363 75 73 ; tel./fax: 48 363 73 62