„19 kwietnia przypada 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Zbudowane przez władze niemieckie na terenie okupowanego miasta getto służyło Trzeciej Rzeszy za narzędzie prowadzonej z premedytacją operacji wymordowania całej ludności żydowskiej w Europie.

Tragiczne warunki panujące w getcie, głód i choroby zakaźne dziesiątkowały jego mieszkańców tak samo jak niemieckie obozy śmierci Auschwitz, Majdanek, Treblinka czy Sobibór.

19 kwietnia 1943 roku garstka bohaterskich mieszkańców warszawskiego getta stanęła do walki przeciwko niemieckiemu okupantowi. Słabo uzbrojeni, głodni i wycieńczeni prześladowaniami obrońcy zdecydowali się stawić czoła nazistowskiej machinie zagłady. Ich walka nie była walką o zwycięstwo czy o przetrwanie. W obliczu olbrzymiej przewagi wojsk niemieckich była gestem rozpaczy i tragiczną w swoim osamotnieniu reakcją na nazistowskie ludobójstwo. Zapisała się na kartach historii jako symbol walki o ludzką godność.

Co roku w Warszawie wolontariusze rozdają, będące symbolem pamięci o powstaniu, żółte żonkile wykonane z papieru. W ramach akcji „Łączy nas pamięć” kontynuują w ten sposób tradycję składania tych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta przez ostatniego przywódcę Żydowskiej Organizacji Bojowej Marka Edelmana. (...)”

Fragment listu Ambasadora Marcina Czepelaka za www.gov.pl - kliknij tu

W tym wyjątkowym dniu społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej nr 33 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu włączyła się w obchody kolejnej rocznicy wybuchu powstania. Ze względu na zaistniałą sytuację akcja przeprowadzona została w sposób wirtualny. Uczniowie na znak pamięci przesłali swoje zdjęcia z symbolicznym żonkilem.

Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego

Wiktoria Kucharska kl. VIIa