Niech ziemię rozśpiewa kolęda, każdy dom i każdego z nas.

Niech piękne Bożonarodzeniowe Święta,

Niosą wszystkim betlejemski blask.

Hej kolęda, kolęda, hej kolędy to czas.

Kolędy, pastorałki stanowią cenny skarb w naszym dziedzictwie kulturowym. Są nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia. Radują serca Polaków, pogłębiają więź rodzinną i narodową. By tak nadal było, mamy obowiązek dbać o ten skarb narodowy.

W dniu 10 stycznia 2020 r. w naszej szkole odbyło się Pierwsze Szkolne Kolędowanie. W kolędowaniu udział wzięli uczniowie wraz z rodzicami, dziadkowie oraz pracownicy szkoły. Swoją obecnością zaszczycił nas także proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej Matki Bożej Królowej Świata ks. Piotr Woszczyk. Wszystkich przybyłych przywitał, Gospodarz i Pomysłodawca uroczystości, dyrektor szkoły pan Andrzej Tomczyk wraz z paniami wicedyrektorkami: Lilianą Terkner oraz Lucyną Stępień.

Uroczystość rozpoczęła się od odegrania na trąbce kolędy pt. Cicha noc przez rodzica ucznia z oddziału przedszkolnego.

Zgodnie ze staropolską tradycją przybyli niespodziewani goście - szkolni kolędnicy, w których rolę wcielili się uczniowie z Koła Teatralnego 33 bliżej sceny. Aniołki, Gwiazdorka i Reniferek radowali się niecodzienną atmosferą Bożego Narodzenia, która zagościła w PSP 33. Zaś Herod ku przestrodze przypomniał smutną historię swojego panowania, kiedy to Śmierć i Diabeł upomnieli się o jego duszę. Trzej Królowie - dzięki sprytowi uczonego Żyda - szczęśliwie odnaleźli drogę do Betlejem. Skoro kolędnicy byli szkolni, więc nie mogło zabraknąć ucznia. O Jego spokojne uczniowskie życie dzielnie walczył Anioł z kusicielem – szkolnym Diabełkiem. Jak to w szkole bywa, wszystkich pogodziła stateczna Nauczycielka. Przy wtórze kolęd Gwiazdorka złożyła całej społeczności szkolnej noworoczne życzenia i obiecała:

A żeście nas tu wpuścili,

żeście byli dobrzy, mili,

Niech was Jezus błogosławi

I od piekła was wybawi.

A my pięknie się skłonimy

I za rok tu powrócimy!

Wzruszenia nie kryli przybyli goście, którzy mogli podziwiać występy swoich dzieci i wnuków. Magicznego blasku i uroku kolędowaniu nadały świąteczny wystrój jak i oprawa muzyczna. Dzieci z Zespołu wokalno – tanecznego Rytm zaśpiewały oraz wykonały taniec świąteczny do pastorałki Gore gwiazda. Śpiewom przygrywali, na ukulele, członkowie Zespołu wokalno-instrumentalnego Moderato. Dodatkowo podniosłego charakteru nadała im gra na instrumentach muzycznych takich jak: keyboard, skrzypce, dzwonki, akordeon, flet sopranowy, gitara. Ponadto uczniowie kl. 1-3 zaśpiewali wybrane kolędy i pastorałki, a solowa interpretacja rytmiczna uczennicy z klasy 3a świątecznego tańca Santa Claus is coming to town wzruszyła niejednego gościa. Dużym talentem wykazali się nasi muzycy - uczniowie z kl. 3 i kl. 7 - grając m.in. na timple, klarnecie, ukulele elektrycznym. Podczas całej uroczystości zebranym towarzyszył chór nauczycieli PSP 33 oraz chór szkolny, których śpiew podkreślał uroczysty charakter kolędowania. Na zakończenie wszyscy zebrani zatańczyli taniec Santa Claus is coming to town, który został nagrodzony gromkimi brawami. Cała uroczystość spotkała się z dużym uznaniem ze strony obecnych.

Wspólne śpiewanie kolęd raduje i łączy, czego przykładem jest nasze Pierwsze Szkolne Kolędowanie. Warto więc zadbać o to, aby w naszych domach świąteczny czas stał się jeszcze piękniejszy poprzez wspólne, rodzinne śpiewanie kolęd.

Dziękujemy wszystkim za propagowanie tradycji żywego kolędowania. Niech czar i potęga pięknej kolędy gra nam w sercach i duszy w ten bożonarodzeniowy czas oraz przez cały rok.

Życzymy wszystkim, aby Bóg narodził się w każdym ludzkim sercu, niosąc: pokój, miłość, nadzieję i radość.

Patronat medialny:

Gość Niedzielny - artykuł tu