Publiczna Szkoła Podstawowa nr 33 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Radomiu włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Razem na Święta”.

W akcję zaangażowała się cała społeczność szkolna: dyrekcja, nauczyciele, pracownicy administracji, uczniowie oraz ich rodzice. Podjęliśmy wiele działań związanych z przedświątecznym wolontariatem.

W ramach akcji „Razem na Święta” nasza placówka podjęła następujące działania:

1. Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu (SKW) oraz ze Szkolnego Koła „Caritas” (SKC) uczestniczyli się zbiórce żywności na Wigilię dla Samotnych w ramach współpracy z Fundacją „Wolne Miejsce”.

2. W szkole zorganizowano zbiórkę na rzecz bezdomnych, którzy korzystają z pomocy schroniska i noclegowni. 13 grudnia 2019 r. zebraną żywność przekazaliśmy do tej placówki.

3. Już po raz szósty społeczność naszej szkoły włączyła się w przygotowanie paczki dla wybranej rodziny włączając się w ogólnopolską akcję Szlachetna Paczka.

4. Kolejnym przedsięwzięciem była Bożonarodzeniowa Paczka dla Bohatera - przyniesione artykuły spożywcze i chemiczne zostały przekazane organizatorom akcji, którzy wspomagają kombatantów okręgu radomskiego przygotowując dla nich specjalne paczki wraz z bożonarodzeniowymi kartkami.

5. „Miejska Wigilia na deptaku” – wolontariusze z naszej szkoły rozdawali Radomianom opłatek i składali życzenia bożonarodzeniowe.

6. 15.12.2019 r. zespół wokalno-instrumentalny Moderato działający aktywnie w naszej szkole, zaprezentował program słowno-muzyczny w czasie Wigilii dla Seniorów zorganizowanej przez Osiedlowy Klub Kwadrat. Występy dzieci przybliżyły słuchaczom polskie tradycje świąteczne. Wspólny śpiew kolęd i pastorałek oraz upominki przekazane Seniorom były wspaniałym dopełnieniem uroczystej wigilii i sprawiły wiele radości i wzruszenia uczestniczącym w niej samotnym mieszkańcom naszej lokalnej społeczności.

7. Wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 33 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu wzięli udział w Świątecznej Zbiórce Żywności - „Tak pomagam".

8. We współpracy z Caritas Diecezji Radomskiej wolontariusze naszej szkoły przeprowadzili w Galerii Słonecznej zbiórkę pieniędzy do puszek. Zebrane datki zostały przeznaczone na potrzeby ludzi starszych, samotnych, bezdomnych.

9. Zwieńczeniem akcji „RAZEM NA ŚWIĘTA” będzie szkolne kolędowanie, na które zaprosiliśmy całe rodziny naszych uczniów oraz przedstawicieli parafii, władz miasta. Wspólny śpiew kolęd i pastorałek, dzielenie się opłatkiem i przekazanie pamiątek ze spotkania podkreślą, że w tym szczególnym świątecznym czasie wszyscy czujemy się jedną wielką Rodziną.

10. Pamiętaliśmy także o bezdomnych zwierzętach. W szkole zorganizowaliśmy zbiórkę różnorodnych artykułów oraz akcję „Złotóweczka dla pieseczka i koteczka" mająca na celu wsparcie dla schroniska dla bezdomnych zwierząt w Radomiu.