W ramach akcji „Szkoła pamięta” uczniowie klasy 6a wybrali się na spacer po Radomiu w celu odwiedzenia miejsc związanych z II wojną światową.

Odwiedzili:

pomnik AK Okręgu Radomsko-Kieleckiego "Jodła",

plac Konstytucji 3 Maja,

byłe więzienie na ul. Tybla, gdzie w czasach niemieckiej okupacji umieszczono łącznie ok. 18 000 osób, głównie Polaków i Żydów.

Uczniowie odwiedzili także budynek starej poczty przy ul. Malczewskiego. W czasie II wojny światowej wielu młodych ludzi zaangażowanych w działalność ruchu oporu pracowało w tym miejscu. Byli wśród nich m.in. harcerze, członkowie „Szarych Szeregów". Z narażeniem życia podjęli akcję wykradania i niszczenia anonimowych listów adresowanych do siedziby gestapo przy ul. Kościuszki 6. Ocalili w ten sposób wielu Polaków. Akcja ta przeszła do historii pod kryptonimem „P".

Katarzyna Karolik-Ruta