„Gdy zapłonął nagle świat,

Jak myśl sprzed lat,

Jak wspomnień ślad

Wraca dziś

Pamięć o tych, których nie ma.”

Za tydzień będziemy odwiedzać groby naszych bliskich, których już nie ma wśród nas, ale na zawsze pozostaną w naszej pamięci...
80 lat temu w wyniku napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę – 1 września 1939r. zaczął się największy konflikt zbrojny w dziejach, który trwał 6 lat.
17 września 1939r. napaść Związku Radzieckiego na Polskę była realizacją paktu Ribbentrop - Mołotow

i dokonaniem IV rozbioru Polski przez Niemcy i ZSRR.
Wojna pochłonęła ponad 60 milionów ludzi, w tym ponad 6 milionów obywateli Rzeczpospolitej, o których PAMIĘTAMY.
Uczniowie klasy 6d pod opieką p. Iwony Bednik-Szymańskiej i p. Anny Barańskiej upamiętnili tę rocznicę odwiedzając najstarszą nekropolię Radomia przy ul Limanowskiego. Symboliczny znicz zapłonął przy pomniku pamięci Radomian pomordowanych w hitlerowskich obozach koncentracyjnych na terenie Polski i Niemiec; pomniku „Pamięci oficerów i żołnierzy Rzeczypospolitej Polskiej haniebnie zamordowanych przez NKWD

w Katyniu i innych obozach w latach 1939 – 1941 oraz wszystkich Polaków zamęczonych na terenie ZSRR” ; w hołdzie więźniom politycznym okresu stalinowskiego i Sybirakom; na grobach żołnierzy poległych w 1939 r. w okolicach Radomia; przy pomniku 30 członków straży pożarnej i służby pomocniczej zamordowanych przez Niemców w dniu 7 lipca 1944 r., jako odwet za zastrzelenie dwóch Niemców. Uczniowie udali się również na cmentarz wojskowy, gdzie zapalili znicz w kwaterze poległych żołnierzy w latach 1939-45.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !