Kiedy się śmieje dziecko,
Śmieje się cały świat.
                 (Janusz Korczak)

W dniu 30 kwietnia 2019 r. w PSP nr 33 w Radomiu odbył się Festyn rodzinny i Dzień Otwarty Szkoły. Celami tych uroczystości były promocja szkoły i talentów naszych uczniów oraz integracja środowiska lokalnego. Udział w nich wzięli uczniowie wraz z rodzicami, na czele z całym gronem pedagogicznym. Wszystkich przybyłych przywitał dyrektor szkoły pan Andrzej Tomczyk wraz z paniami wicedyrektorkami: Lilianą Terkner oraz Lucyną Stępień.

W ramach Dnia Otwartego Szkoły nauczyciele z kl.4-8 przygotowali pod kierunkiem pani M. Malickiej, przedstawienie pt. Nauczyciele - Dzieciom. Pedagodzy wcielili się w role różnych postaci z bajek: Kopciuszka, Czerwonego Kapturka czy Królewny Śnieżki i… dwóch krasnoludków. Inscenizacja miała na celu uświadomić dzieciom, jak ważne jest dbanie o higienę osobistą każdego dnia i mycie owoców przed jedzeniem.

Spektakl wywołał uśmiech na twarzach dzieci i opiekunów. Warto zauważyć, że zarówno publiczności jak i aktorom sprawił wiele radości. Spotkał się z dużym aplauzem ze strony widowni.

Następnie goście wraz z zaczarowaną panią przewodnik udali się na zwiedzanie szkoły. W pracowniach lekcyjnych czekało na nich wiele ciekawych zajęć, pokazów. Były to zajęcia plastyczne podczas, których dzieci wykonywały zakładki do książki z różnych materiałów plastycznych. Dzięki nim rozwijały swoją kreatywność, umiejętności manualne.

Zajęcia z tabletami udowodniły, że służy on nie tylko do zabawy, ale także do nauki. Dzieci wykonywały ćwiczenia z zakresu edukacji polonistycznej i matematycznej, wykorzystując nowoczesne technologie. Rysowały również ulubione zwierzę w jednym z programów graficznych.

Z kolei w laboratorium przyrodniczym mali podróżnicy uczestniczyli w różnego rodzaju eksperymentach przyrodniczych. Zaś w pracowni komputerowej starsi koledzy z kl.8A zaprezentowali, opracowany przez nich, program komputerowy sterujący robotami.

Dzieci, oglądając przedstawienie szkolnego Koła Teatralnego 33 bliżej sceny, przekonały się, że nasza szkoła jest magiczna. Zaś w świetlicy szkolnej uczestniczyły w różnych zabawach matematycznych, spośród których największą popularnością cieszyło się Cyferkowo.

Nie mniejsze emocje budziły występy naszych uczniów na Festynie rodzinnym. Imprezę prowadziły panie Katarzyna Karolik-Ruta i Katarzyna Pyciarz.

Na scenie swoje umiejętności zaprezentowali uczniowie wszystkich klas 0-3. Narodziło się wiele talentów wokalnych, tanecznych i recytatorskich.
Na scenie zaprezentowali się również : - Zespół Moderato: zaśpiewał kanon pt. Banaha, zagrał na instrumentach strunowych i zaśpiewał piosenkę pt. Wesoła sobótka, wykonał taniec hiszpański Despacito, Sofii, - uczniowie z naszej szkoły należący do Zespołu Rock Step pokazali swoje umiejętności taneczne, - uczennica Karolina Stysiak z kl. 8 D zaśpiewała piosenkę pt. Wesoła Samba, a Anastazja Palińska i Lena Jaworska z kl. 4 A wyrecytowały wiersze.

Oprócz tego na gości czekało wiele innych atrakcji, m.in. malowanie twarzy, loteria fantowa czy pokazy sportów walki. Dzieci miały okazję poznać zasady udzielania pierwszej pomocy. Wiele emocji wywołało również kibicowanie podczas turnieju piłki siatkowej, w którym nauczyciele rywalizowali z uczniami.

Bogatą ofertą kulinarną przyciągały liczne stoiska. Kawiarenka, w której można było skosztować pysznych ciast, wiejski zakątek serwujący kiełbaski z grilla, wojskową grochówkę czy pajdę ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Po licznych wrażeniach chłodziły zaś lody i napoje.

Dodatkowo podczas finału uroczystości zostały rozlosowane nagrody rzeczowe ufundowane przez gospodarza uroczystości, pana dyrektora Andrzeja Tomczyka.
Uczestnicząc w Dniu Otwartym i Festynie rodzinnym udowodniliśmy, że Szkoła i Rodzina to jedna drużyna! Wszyscy bawiliśmy się znakomicie. Miłą i radosną atmosferę powtórzymy już za rok.

Katarzyna Pożyczka