Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego są okazją, by zwrócić uwagę na konieczność ochrony dziedzictwa językowego.

Święto ma też uświadomić społeczności szkolnej, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.

W naszej szkole dzień ten obchodzony jest już kolejny raz. Lekcje języka polskiego obfitowały w różnorodne zjawiska językowe, m.in. palindromy i ulubione przez uczniów łamańce językowe. Obejrzeć można było też wystawkę oraz plakaty przypominające zasady i przykłady posługiwania się poprawną polszczyzną.

Ponadto reprezentanci klas 4 - 8 zmierzyli się z wieloma językowymi pułapkami podczas Szkolnego Konkursu o tytuł Mistrza Języka Ojczystego. Nauczyciele poloniści wyłonili zwycięzców turniejów językowych na poziomie poszczególnych klas.

Uczniowie klas czwartych i piątych rozwiązywali test zamknięty. W pierwszym etapie wybierali właściwą formę językową, a w drugim etapie dowiedli znajomości znanych powiedzonek. Wyniki świadczą, że w tej konkurencji czuli się jak ryba w wodzie.

- na poziomie klas czwartych: Laurze Wójcik (4b),
- na poziomie klas piątych: Zuzannie Fituch (5c).

Uczniowie klas szóstych i siódmych w pierwszym etapie rozwiązywali test zamknięty, dotyczący zagadnień ortograficznych, interpunkcyjnych i poprawnościowych. Drugi etap polegał na dokonaniu jak najbardziej precyzyjnej korekty tekstu, który był najeżony różnymi błędami.

- na poziomie klas szóstych: Julii Banaszkiewicz (6c),
- na poziomie klas siódmych: Weronice Rojek (7c).

Młodzież klas ósmych rywalizowała w trzyosobowych zespołach, rozwiązując najpierw interaktywny quiz

z zakresu fleksji, składni, słowotwórstwa i frazeologii. Kolejna konkurencja polegała na rozwiązaniu krzyżówki. W końcowym etapie uczestnicy zmierzyli się z zadaniami dotyczącymi zawiłości interpunkcyjnych naszego języka. To zadanie utwierdziło wszystkich w przekonaniu, że przecinek- niby nic- jednak ma znaczenie:

Tytuł Mistrza Języka Ojczystego został przyznany:

- na poziomie klas ósmych drużynie z klasy 8b w składzie:

Natalia Andrzejczyk, Łukasz Krzemiński i Mateusz Małek.

Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom serdecznie gratulujemysmile