Aktualności

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego są okazją, by zwrócić uwagę na konieczność ochrony dziedzictwa językowego.

Święto ma też uświadomić społeczności szkolnej, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.


W naszej szkole dzień ten obchodzony jest już kolejny raz. Lekcje języka polskiego obfitowały w różnorodne zjawiska językowe, m.in. palindromy i ulubione przez uczniów łamańce językowe. Obejrzeć można było też wystawkę oraz plakaty przypominające zasady i przykłady posługiwania się poprawną polszczyzną.

 

Ponadto reprezentanci klas 4 - 8 zmierzyli się z wieloma językowymi pułapkami podczas Szkolnego Konkursu o tytuł Mistrza Języka Ojczystego. Nauczyciele poloniści wyłonili zwycięzców turniejów językowych na poziomie poszczególnych klas.


Uczniowie klas czwartych i piątych rozwiązywali test zamknięty. W pierwszym etapie wybierali właściwą formę językową, a w drugim etapie dowiedli znajomości znanych powiedzonek. Wyniki świadczą, że w tej konkurencji czuli się jak ryba w wodzie.


Tytuł Mistrza Języka Ojczystego został przyznany:


- na poziomie klas czwartych: Laurze Wójcik (4b),
- na poziomie klas piątych: Zuzannie Fituch (5c).


Uczniowie klas szóstych i siódmych w pierwszym etapie rozwiązywali test zamknięty, dotyczący zagadnień ortograficznych, interpunkcyjnych i poprawnościowych. Drugi etap polegał na dokonaniu jak najbardziej precyzyjnej korekty tekstu, który był najeżony różnymi błędami.


Tytuł Mistrza Języka Ojczystego został przyznany:


- na poziomie klas szóstych: Julii Banaszkiewicz (6c),
- na poziomie klas siódmych: Weronice Rojek (7c).


Młodzież klas ósmych rywalizowała w trzyosobowych zespołach, rozwiązując najpierw interaktywny quiz

z zakresu fleksji, składni, słowotwórstwa i frazeologii. Kolejna konkurencja polegała na rozwiązaniu krzyżówki. W końcowym etapie uczestnicy zmierzyli się z zadaniami dotyczącymi zawiłości interpunkcyjnych naszego języka. To zadanie utwierdziło wszystkich w przekonaniu, że przecinek- niby nic- jednak ma znaczenie:

Tytuł Mistrza Języka Ojczystego został przyznany:


- na poziomie klas ósmych drużynie z klasy 8b w składzie:

Natalia Andrzejczyk, Łukasz Krzemiński i Mateusz Małek.

 

Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom serdecznie gratulujemysmile

 

Zdjęcia w galerii.

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 33 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, ul. Kolberga 5, 26-600 Radom

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; tel: 48 363 75 73 ; tel./fax: 48 363 73 62