W październiku klasa 8c wraz ze swoją wychowawczynią Edytą Malec-Ćwiek zainaugurowała swoje uczestnictwo w Akademii Filmowej 2018/2019 organizowanej przez radomskie kino HELIOS.

To już 11 rok współpracy naszej szkoły z radomskim kinem. Należy dodać, że wcześniej PSP 33 brało udział w Młodzieżowej Akademii Filmowej organizowanej przez nieistniejące obecnie kino HEL. Nadrzędnym celem Akademii Filmowej jest przygotowanie dzieci i młodzieży szkolnej do roli współczesnego odbiorcy kultury, ze szczególnym uwzględnieniem jej aspektów związanych ze sztuką audiowizualną. Każde spotkanie poprzedzone jest wykładem, który wprowadza młodego widza w zagadnienia tworzenia

i odbioru sztuki filmowej oraz funkcjonowania obrazu jako jednego z podstawowych budulców we współczesnych przekazach medialnych. Uczestnicy spotkań w kinie Helios mają szansę zapoznać się

z historią i teorią filmu, poznać język filmu a także ważne zjawiska i procesy zachodzące wokół nas. Klasa 8c w ramach Akademii obejrzała już dwa filmy: Player one oraz Oko na Julię, a także wysłuchała dwóch wykładów: Filmowe inspiracje popkulturą – w poszukiwaniu easter ergów oraz Romeo i Julia w erze cyfrowej. O miłości, technologii i różnicach kulturowych. Wbrew powszechnie krążącej opinii, oglądanie filmów przez dzieci i młodzież nie musi być pustą rozrywką. Warto jednak uświadomić sobie, że należy młodego widza nauczyć oglądać filmy. Gdy chcemy, by młody człowiek wyciągnął coś z obrazu filmowego, pokażmy mu jak go odbierać. Udział w Akademii uczy uczestników odbioru wartościowych filmów, rozwija ich zainteresowania oraz prowadzi do tego, że w przyszłości niektórzy z nich będą prawdziwymi koneserami kina.

Edyta Malec-Ćwiek