27 września 2018 r. uczniowie naszej szkoły z klas 5d, 6b, 8a, 8b i 8c pod opieką wychowawców Iwony Bednik-Szymańskiej, Anny Jeżak, Edyty Okomskiej, Lidii Markiewicz, Edyty Malec-Ćwiek oraz nauczycieli Jarosława Fereńca, Wojciecha Peryta
i Anny Filipkiewicz wzięli udział w Szkolnym Rajdzie Legionisty, którym uczciliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy w miejscu szczególnym - przy POMNIKU MAUZOLEUM LEGIONISTÓW POLSKICH poległych w walkach pod Laskami
i Anielinem w dniach 22-24 października 1914 roku.
Przy pomniku odśpiewaliśmy Pieśń Legionów, zapaliliśmy znicz a pamięć legionistów i wszystkich, którzy oddali życie za Ojczyznę uczciliśmy minutą ciszy.
Zabytkowe mauzoleum legionistów w Żytkowicach jest wyjątkowym miejscem, ponieważ wśród wielu cmentarzy wojennych jest jedyną nekropolią ulokowaną w miejscu bitwy stoczonej przez żołnierzy polskich w tym okresie.
Pod Anielinem – Laskami w dniach 22-24 października 1914 roku toczono boje z wojskami rosyjskimi w ramach walk o Twierdzę Iwanogród (dzisiejszy Dęblin). W walkach tych brał udział 1 Pułk Legionów Polskich, wchodzący w skład 46 austriackiej dywizji obrony krajowej.
Polskimi oddziałami dowodził Józef Piłsudski, a w walkach brało udział wielu późniejszych generałów w tym przyszli Marszałkowie Polski
- Edward Rydz-Śmigły i Michał Rola-Żymierski.
Podczas walk na tym terenie poległo około 250 legionistów, których miejscowa ludność pochowała w oddzielnych kwaterach na polu bitwy, bądź w masowych mogiłach w najbliższej okolicy.
Pod obeliskiem znajduje się krypta z prochami poległych legionistów. Nad nim stoi kamienny, wysoki na ponad
5- metrowy krzyż. We wnękach umocowano metalowe płyty z nazwiskami zidentyfikowanych poległych.
Na płycie głównej, u stóp siedzącego na kuli orła, można przeczytać:
„Tu śpią snem wiecznym
żołnierze 1-szej brygady legjonów
polegli w walce o niepodległość Polski
pod Anielinem i Laskami
22.X.-26.X.1914 roku.
Obywatele wolnej Rzeczypospolitej Polskiej 1933 r.”
Następnie przez ścieżki Puszczy Kozienickiej dotarliśmy do Garbatki.
Tu zjedliśmy przygotowaną kiełbasę z grilla, odbyły się konkursy rajdowe a I miejsce zdobyła drużyna z klasy 8a.
Pociągiem wróciliśmy do domów.