W lutym Klub Szkół UNICEF działający w naszej szkole, wraz z opiekunkami Katarzyną Karolik-Ruta i Katarzyną Pyciarz, zaangażował się w akcję opartą na Konwencji o prawach dziecka, która stanowi, że dzieci mają prawo do wyrażania swojego zdania. Została podjęta inicjatywa U-Report, który jest sposobem na komunikację z młodymi ludźmi w Irlandii. U-Report służy UNICEF do zbierania opinii młodych ludzi na różne tematy. Młodzież otrzymuje regularnie sms z pytaniem, na który należy odpowiedzieć w krótki sposób TAK/NIE poprzez wybranie konkretnej odpowiedzi. W zależności, jakiej odpowiedzi się udzieli, przychodzi kolejna wiadomość z pytaniem, które ma na celu uszczegółowić podaną wcześniej odpowiedź, bądź rozwinąć dany temat. Bazując na idei U-report, w szkole został zorganizowany sondaż, którego celem było poznanie opinii uczniów na temat uczenia się. W sondażu wzięło udział 293 uczniów z klas III - VII. Sondaż był dwuetapowy. Pierwsze pytanie brzmiało: "Czy Twoim zdaniem umiesz się uczyć?". Zdecydowana większość respondentów, 76% - odpowiedziała TAK, natomiast 24 % - NIE.
Czy umiesz się uczyć?
Drugim etapem sondażu była odpowiedź na pytanie "W jaki sposób się uczysz?". Było to pytanie otwarte, więc uczniowie mogli podać swoje własne sposoby nauki, które sprawdzają się dla nich najlepiej. Oto odpowiedzi, które w sondażu pojawiły się najczęściej:
• uczę się czytając książki, uczę się z książek - 46 uczniów
• powtarzam materiał w domu - 35 uczniów
• uczę się z pomocą rodziców - 34 respondentów
• zapamiętuję wiadomości z lekcji - 25 uczniów
• uczę się z podręcznika - 16 uczniów
• uczę się systematycznie - 13 odpowiedzi
Uczniowie podawali także odpowiedzi: uczę się z notatek, z pomocą Internetu, telefonu, przy muzyce.
Różnorodne sposoby nauki będą mogły posłużyć jako inspiracja dla tych wszystkich uczniów, którzy w pytaniu sondażowym "Czy umiesz się uczyć?", zaznaczyli odpowiedź NIE.

Katarzyna Karolik-Ruta