8 grudnia 2017 r. w PSP nr 33 odbyła się szósta edycja międzyszkolnego konkursu „Poznaj z nami…” czczącego patrona roku wybieranego przez Sejm Rzeczpospolitej Polski.

W tym roku patronem była rzeka Wisła w 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu. Wisła – Królowa Polskich Rzek jest symbolem polskości i patriotyzmu, a także historyczno- kulturowym dziedzictwem i dlatego w tym roku dzieci poznawały z nami rzekę Wisłę.

Celem konkursu było poszerzenie wiedzy uczniów, zdrowa rywalizacja i integracja radomskich szkół.

Patronat honorowy nad konkursem przyjęło Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów oddział w Radomiu, Radomski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Kino Helios. Patronat medialny sprawowały Radio Plus i Tygodnik Radomski.

Nagrody ufundowały następujące przedsiębiorstwa i instytucje: Zakład Przetwórstwa Rybnego „ Mark”, Delegatura Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Dyrekcja Wodociągów Miejskich, Bank PKO/BP, MZDiK, Kino Helios, Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego, kręgielnia Bowling, restauracja Teatralna i księgarnia Ekslibris.

Do konkursu zgłosiło się pięć szkół:

PSP nr 2, PSP nr 24, PSP nr 29, PSP nr 31 oraz oczywiście PSP nr 33.

Wszystkie konkurencje oceniało bezstronne i niezwykle życzliwe jury w składzie:

p. Mariola Pacholec- prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów oddział  w Radomiu, p. Ewa  Banaszczyk-  radomski artysta plastyk, p. Maria Korłub- Ogonkowska- konsultant programowy w Teatrze Powszechnym im. J. Kochanowskiego w Radomiu oraz p. Liliana Terkner wicedyrektor PSP nr 33.

Przed konkursem każda ze szkół miała wykonać pracę plastyczną, której celem było przedstawienie Wisły w postaci ludzkiej bądź zwierzęcej tak, aby oddać jej zmienny charakter ( nurt spokojny, szalony, niebezpieczny itp.) . Prace plastyczne oceniane były jako osobna konkurencja. Wszystkie zadania miały charakter interdyscyplinarny, obejmowały wiedzę geograficzną, historyczną i literacką. Dzieci musiały wykazać się oprócz wiedzy niezwykłą kreatywnością, gdyż miały zaprezentować swoją pracę plastyczną w formie piosenki, scenki lub pantomimy. Większość wybrała piosenkę,  ale bardzo różnorodnych aranżacjach: rap, piosenka o Wiśle z muzyką popularnego przeboju, niezwykle

liryczno-patriotyczna piosenka oraz obszerny poemat. Inna konkurencja- znajomość legend, polegała na odgadnięciu tytułów legend, z których pochodzą zaprezentowane cytaty i rekwizyty. Kolejne zadanie też wymagało niezwykłej pomysłowości oraz talentu aktorskiego. Należało przeczytać fragment wiersza, jako: prognozę pogody, sprawozdanie sportowe, prośbę do mamy i żart. Wszystkie konkurencje przeplatane były działaniami praktycznymi.

Wyniki konkursu były dość zaskakujące, co świadczy o niezwykle wyrównanym poziomie. Jury przyznało uczniom trzy pierwsze miejsca. Nikt nie znalazł się poza podium. Przyznano trzy I miejsca- PSP nr 29, PSP nr 31 oraz PSP nr 33. II miejsce PSP nr 2  i III miejsce PSP nr 24.

Konkurs uświetnił występ dzieci z oddziału 0 PSP nr 33 pod opieką p. Ewy Żaczek, które zaśpiewały piosenkę „Płynie Wisła płynie…” i zatańczyły krakowiaka.

Konkurs przygotowały nauczycielki języka polskiego i biblioteki: p. Edyta Malec-Ćwiek, p. Lidia Markiewicz, p.Edyta Okomska, p. Anna Franaszczyk, p.Elżbieta Rzeczkowska. Koordynatorem była p. Anna Jeżak.

Patron medialny: Radio Plus Radom - relacja - kliknij tu

Dziękujemy Radiu Plus, Tygodnikowi Radomskiemu i Echu Dnia.

Miło nam poinformować, że fundacja koordynująca Rok rzeki Wisły opublikowała informację o naszym konkursie i przesłane zdjęcia w kalendarzu Wydarzenia wzdłuż Wisły - relację można znaleźć klikając tu.
Otrzymaliśmy również zgodę na używanie logo Roku Rzeki Wisły.  Zapraszamy na stronę wydarzeń Roku Wisły http://www.rokwisly.pl/wydarzenia/)